Domů Nemoci ORL Zlomenina (fraktura) nosu

Zlomenina (fraktura) nosu

Zlomenina nosu není nikterak vzácná, dochází k ní poměrně často v souvislosti s úrazy obličeje a hlavy. Fraktura bývá velmi bolestivá, a navíc je často provázena výrazným krvácením z nosu, jelikož nos je silně prokrven, na sliznici je množství cévních pletení.

U nosu mohou být zlomené nosní kůstky, a to izolovaně, tedy jen některé z nich, častěji se ale zlomí i další části obličejového skeletu, např. přední výběžek horní čelisti, slzná kost, chrupavčitá část nosní přepážky atd.

Příčiny vedoucí ke zlomenině nosu:

Úder či náraz může být vedení zepředu i z boku…

 • Náraz tvrdého předmětu do obličeje, to se může stát, pokud je proti nám třeba silou hozen míč či jiný předmět.
 • Pád na obličej, při škobrtnutí, uklouznutí…
 • Autonehoda s nárazem hlavy o volant, pokud není řidič připoután, s nepřipoutaného spolujezdce je to tak náraz o palubní desku či sedadlo před ním.
 • Kontaktní sporty a rvačky, kdy dostaneme úder do obličeje, ať už náhodný, či záměrný.

Projevy provázející zlomený nos:

 • Slyšitelné křupnutí
 • Výrazná bolest
 • Časté je krvácení z nosu
 • Nos je mimo svou osu
 • Při uchopení za špičku a pohybech do stran se nehýbe jen špička, ale i další část nosu
 • Otok nosu a jeho okolí
 • Modřina v podkoží
 • Ucpání nosu s nutností dýchat ústy

Určení diagnózy:

V případě podezření na zlomeninu nosu je vhodné okamžitě navštívit chirurgickou, ortopedickou nebo nejlépe ORL ambulanci nebo pohotovost. Zkušený lékař ji pozná při běžném vyšetření. Fyzikální vyšetření se ale raději doplňuje RTG, popř. CT, aby se zlomenina potvrdila a vyloučily další možné zlomeniny skeletu obličeje a hlavy. Provádí se též rinoskopie. Pro vyloučení většího poškození se doporučuje testovat, zda není přítomná likvorea, tedy únik mozkomíšního moku, který by vytékal z nosu, a alespoň rámcově se testuje čich.

Zlomenina nosu

Léčba zlomeného nosu:

Jako první pomoc je dobré položit na kořen nosu studený obklad, který zmírní otok i krvácení.

V případě lehkých zlomenin některých nosních kůstek bez jejich pohybu (dislokace) je pacient pouze sledován. Je doporučeno dále chladit a podávat léky na bolest.

Pokud je nos vyhlý, lékař nos srovná do správné polohy a zafixuje, tj. provede repozici. K té musí dojít nejpozději do několika dní, neboť se zlomenina nosní kosti poměrně rychle hojí a brzy se vytvoří svalek. Repozice může být velmi bolestivá, proto se provádí v celkové anestezii za pomocí chirurgických pomůcek, např. elevatoria. Napravený nos se fixuje náplasťovými tahy nebo sádrovou dlahou. Vnitřek nosu se tamponuje.

Komplikace zlomeniny nosu:

Většinou se jedná o estetické záležitosti, kdy nedojde k přesnému srůstu, nos zůstává zakřiven. Občas ale může dojít i k zakřivení nosní přepážky, což už může být problémem. Vyhnutá přepážka způsobí potíže s dýcháním, otékáním nosu a očí. Se zhoršeným dýcháním se pak samozřejmě pojí i noční chrápání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here