Domů Nemoci Ortopedie Zlomenina hlezna/hlezenní kosti

Zlomenina hlezna/hlezenní kosti

Kost hlezenní (talus) je součástí hlezenního kloubu, jehož další částí jsou kost lýtková a holenní.

Kost hlezenní:

Je jednou ze zánártních kostí. Vrchní část, trochlea tali, je výběžek pro skloubení s kostmi bérce. Je pokrytý chrupavkou, aby docházelo ke snadnému skluzu kostí a byl umožněn pohyb  v kloubu.  Pod výběžkem se nachází tělo kosti, které pokračuje krčkem a hlavičkou kosti, která se spojuje s nártními kostmi. Vzadu je další výběžek. Spodní částí naléhá kost hlezenní na kost patrní a sousedí také s kostí loďkovitou.

Zlomeniny kosti hlezenní:

Zlomeniny hlezenní kosti jsou vzácné. Tvoří kolem 1 % všech zlomenin.

  • Nejčastěji se kost láme v oblasti krčku, a to při dopadu z výšky na nohy, láme se o kost holenní.
  • Zlomenina těla kosti se může vyskytnou v případě, že noha prudce narazí o zem.
  • Setkáváme se také s únavovou zlomeninou či patologickou zlomeninou u pacientů s osteoporózou.

Dělení zlomenin:

  • Minimálně dislokované stabilní zlomeniny – u těchto zlomenin nedochází k posunu úlomku kosti, kost je relativně stabilní i přes to, že je zde zlom. Není nutné kost napravovat, narovnávat, pouze znehybnit.
  • Dislokovaná nestabilní zlomenina – v tomto případě dochází při zlomení také k posunu úlomku/úlomků. Zde si již lékař nevystačí se znehybněním kosti, ale je nutné kosti srovnat a operativně zafixovat.
  • Otevřená zlomenina – úlomek kosti proniká přes pokožku a naruší ji, stejně tak další tkáně, tj. svaly, může porušit cévy, nervy…

Příznaky zlomeniny kosti hlezenní:

Zlomenina je provázená velkou bolestí a otokem. Objevuje se také modřina, svědění, pnutí atd.

Diagnostika:

RTG snímek, někdy se provádí také CT vyšetření, hlavně v případě, že se jedná o zlomeninu komplikovanou, která bude také operována.

Léčba:

Zlomenou kost je možné léčit konzervativně, a to v případě, že nedochází k posunu odlomených kousků. Stačí nohu stabilizovat a znehybnit. Sádra se nosí 6−8 týdnů. Nohu není možné zatěžovat. Po sejmutí sádry je doporučená rehabilitace a cvičení, které pomůže obnovit správnou hybnost kotníku.

V případě dislokovaných fraktur je nutné narovnat úlomky a kost stabilizovat osteosyntézou. Využívají se různé typy šroubů, destiček, dlážek atd.

Komplikace  zlomeniny hlezna:

Komplikací může být avaskulární nekróza, ke které dochází v kosti, která není zásobená krví, tedy ani živinami. Kost odumře.

Další komplikací bývá posttraumatická artritida, dochází k poškození chrupavky, poté i kostí a to provází bolest, omezení pohybu atd.

Zlomeniny hlezenního kloubu:

Hlezenní kloub (articulatio talocruralis)  vzniká spojením tří kostí, bércové, lýtkové a hlezenní. Kloub vytváří kotník, na vnitřní straně je kost bércové na vnější straně kost lýtková. Zlomeniny kotníků jsou na rozdíl od zlomenin hlezenní kosti poměrně časté.

Hlouběji byly probrány v článku, který je věnován pouze jim.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here