Domů Nemoci Ortopedie Zlomenina hrudní kosti, fraktura sterna

Zlomenina hrudní kosti, fraktura sterna

Zlomeniny hrudní kosti nejsou příliš časté a mohou být spojené s dalším poškozením hrudníku jako celku. Bývají často společně se zlomeninami žeber, klíční kosti a poraněním hrudních orgánů.

Vznik zlomeniny hrudní kosti a komplikace:

Příčiny

Na vině bývá nejčastěji tupé poranění hrudníku, tj. tupé trauma. S ním se setkáváme např. u dopravních nehod, pádů, kdy narazíme hrudní kostí do tvrdé překážky (pády z výšky, některé sporty). Díky používání bezpečnostních pásů se sice nesnížil výskyt zlomenin, ale zlomeniny jsou méně závažné.

Krom traumatických zlomenin mohou být také zlomeniny vznikající bez předchozího traumatu. Vidíme je např. u pacientů s těžkou kyfózou a osteoporózou, pacientů dlouhodobě užívajících kortikosteroidy atd.

Komplikace

Zlomeniny hrudní kosti jsou komplikovány také tím, že mohou být poškozeny orgány nacházející se v hrudním koši. Právě při nárazech hrudníkem do překážky může dojít také ke kontuzi („otřesu“) srdce či vzniku hemoperikardu (krev se hromadí pod perikardem, což je vnější obal srdce, osrdečník) nebo ruptuře aorty. Tyto stavy jsou vážné a mohou skončit úmrtím pacienta. Dále pak je komplikací pneumotorax a hemotorax, kdy se do hrudní dutiny dostává vzduch nebo se plní krví, či kontuze plic.

V některých případech je zlomenina žeber spojená také s poraněním hrudních obratlů.

Typ zlomeniny:

Zlomeniny hrudní kosti jsou až v 95 % jednoduché, tj. nejsou tříštivé a nedochází k dislokaci (posunu zlomené části).

Může ovšem dojít k i opaku, kdy je přítomno více úlomků, které se mohou pohybovat, což způsobuje také potíže a bolesti při dýchání, zvláště pak hlubokém. Je přítomná také nestabilita hrudníku.

Diagnostika:

Již dle mechanismu úrazu je možné předpokládat, jaká poranění bude pacient mít. Pro diagnostikování jsou nejdůležitější zobrazovací metody. Nejjednodušší a nejdostupnější je rentgen. V případě, že je nutné provést podrobnější snímek, který zobrazí i okolní struktury a orgány, volí se CT nebo magnetická rezonance.

Krom toho je nutné vyšetřit srdce, a to pomocí EKG nebo ultrazvuku.

Léčba:

Léčebný postup je volen dle typu zlomeniny, pokud je jednoduchá bez dislokace, volíme postup konzervativní, v případě složité zlomeniny se může přistoupit k operaci.

Konzervativní léčba spočívá v podávání léků tlumících bolest a plicní fyzioterapii. Vždy je snaha pacienta co nejdříve vrátit do normálního života. Ke zhojení dochází obvykle do cca 10‒11 týdnů.

Chirurgický zákrok má za cíl stabilizaci, upevnění pohybujících se fragmentů hrudní kosti, které omezují dýchání. Operace se provádí také v případě, že nedojde ke zhojení nekomplikované zlomeniny.

Při chirurgickém zákroku se využívá osteosyntéza v podobě dlahy, která podporuje rychlejší srůst kosti a dobře ji stabilizuje. Mohou se přidat také šrouby, které dále zvýší stabilitu.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here