Domů Nemoci Ortopedie Zlomenina hrudního obratle

Zlomenina hrudního obratle

Zlomenina hrudního obratle jsou nejčastěji způsobeny traumatem. Jedná se hlavně o zlomeniny v nižších etážích páteře, a to až u přechodu mezi hrudní a bederní páteře.

Hrudní páteř:

Hrudní páteř je složena z 12 obratlů a je typická prohnutím, které se nazývá kyfóza. Hrudní obratle jsou poměrně velké. Rozeznáváme na nich tyto části ‒ tělo, oblouk a výběžky. Nejmohutnější je výběžek trnový, který míří dozadu a je nahmatatelný na zádech, dále jsou to výběžky příčné, které míří do stran. Klouby mají také kloubní výběžky, díky nimž je zajištěna pohyblivost.

Vznik zlomeniny hrudních obratlů:

Může dojít ke zlomenině kteréhokoli výše zmíněné části obratle. Nejvíce se jedná a trauma v podobě pádu z výšky, nárazu. Většinou je nutná větší síla. Může se však jednat i o netraumatickou zlomeninu či za využití malé síly u lidí s těžkou osteoporózou. Zde se jedná o zlomeninu kompresivní.

Typy zlomenin:

Je mnoho možností, jak zlomeniny dělit, některé jsou např.

 • Kompresivní zlomenina se nejvíce vyskytuje u starších osteoporotických pacientů. Jedná se o stlačení těla obratle ve svislé ose páteře.
 • Tříštivá zlomenina těla obratle
 • Jednoduchá zlomenina těla obratle bez posunu
 • Zlomeniny s dislokací dochází k posunu odlomené části těla obratle
 • Zlomeniny výběžků
 • atd.

Rizikové faktory zlomeniny obratle:

Zvýšené riziko zlomenin mají pacienti s osteoporózou nebo s nádorovými onemocněními, která zasahují kosti, a tedy i obratle. Jednak se v těle obratle může objevit metastáza, jednak to může být kostní nádor nebo mnohočetný myelom. Tyto patologie poškozují kostní tkáň, oslabují ji.

Komplikace:

Poranění míchy může být spojené s různým typem poškození, od poškození citlivosti až po plnou obrnu pod místem zlomeniny.

Příznaky:

Existují fraktury, které nezpůsobují bolest a jsou asymptomatické a bývají objeveny v rámci diagnostikování jiného zranění, neboť zlomenina hrudních obratlů nebývá samostatně, ale v kombinaci s jinými zlomeninami.

 • Bolest v oblasti hrudní páteře
 • Omezení hybnosti
 • Zatuhlost svalů
 • Zhoršení dýchání, dušnost
 • Zvětšená kyfóza
 • Neurologické obtíže z poškození míchy

Diagnostika:

Fraktury hrudních obratlů se diagnostikují pomoci zobrazovacích metod. První volnou je RTG, v případě pozitivního nálezu se doplňuje vyšetření CT nebo magnetická rezonance, která může krom poškození kosti zobrazit i poškození měkkých tkání v okolí zlomeného obratle.

Léčba:

U mnoha zlomenin v oblasti hrudní páteře, která je na rozdíl od krční či bederní velmi stabilní, se postupuje neoperativně. Nasazuje se korzet, který udrží páteř nehybnou. Následuje fyzikální terapie.

Operační řešení se volí u kompresivních zlomenin, při nutnosti rekonstrukce obratle, u nestabilních zlomenin atd. Využívá se buď předního přístupu, zadního, či kombinovaného. Cílem je obnovit stabilitu páteře a uvolnit míšní kanál. Často je nutné přistoupit k náhradě obratlových těl, a to díky kostním štěpům, titanovým klecím, pro vyšší stabilitu a udržení kostí na místě se využívají šroubů, dlahy atd.

Sdílejte

1 komentář

 1. Dobrý den,
  můj muž má zlomeninu 3,6,9 a 12 hrudního obratle a zlomeninu 3 bederního obratle. Je hospitalizován na neurologickém oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Je vyššího věku / 86 let/ s ničím se neléčí, pravděpodobně bude nutná operace. Je naděje, že bude chodit třeba i s pomocí chodítka?
  Děkuji.

  .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here