Domů Nemoci Ortopedie Zlomenina lýtkové kosti, fraktura fibuly

Zlomenina lýtkové kosti, fraktura fibuly

Zlomenina lýtkové kosti není ničím neobvyklým, zvláště pak v její dolní části, která spolu dotváří kotník, tj. tvoří vnější kotník. Často se také láme společně se sousední kostí holenní.

Kost lýtková, fibula, vytváří společně s kostí holenní, tibie, bérec. Nejedná se o nosnou kost. Je v porovnání s holenní kostí mnohem tenčí, štíhlá, nachází se na malíkové straně. Zatímco na horním konci se nachází hlavička napojená na kost holenní, dolní konec je masivní, tj. zevní kotník. Díky kosti je kotník stabilní.

Zlomeniny lýtkové kosti:

  • Zlomenina vnějšího kotníku
  • Zlomenina hlavičky fibuly
  • Avulzní zlomenina, kdy dochází k odlomení části kosti, nejčastěji hlavičky či části tvořící vnější kotník
  • Únavová zlomenina, často vlasová zlomenina po opakovaných drobných zraněních
  • Zlomenina těla lýtkové kosti

Diagnostika a komplikace

Všechny typy zlomenin se diagnostikují pomocí RTG snímku. V případě pochybností, nejasností, je možné provést i CT či magnetickou rezonanci.

Vždy je nutné také zhodnotit stav měkkých tkání, tj. svalů, hlavně pak nervů a cévního zásobení. Kolem kosti procházející struktury mohou být také poškozeny, a pokud není řešení dostatečně rychlé, může být poškození trvalé. U poškození nervů je např. trvalá paréza, obrna nervu.

Specifické typy zlomenin:

Vysoká zlomenina lýtkové kosti je nazývána Maisonneuveova. Vzniká často u sportovců a postihuje oblast pod hlavičkou lýtkové kosti. Tyto zlomeniny nejsou příliš časté.

Zlomeniny kotníku

  • jsou nejčastějším typem zlomenin lýtkové kosti.

Zlomeniny jsou často klasifikovány dle Webera

A – lýtková kost je zlomená pod syndosmózou (spojení mezi kostí lýtkovou a holení)

B – zlomenina je lokalizována do místa syndesmózy, při tomto typu zlomeniny je vždy přítomná i zlomenina holenní kosti

C – zlomenina se nachází nad syndesmózou, poraněn je také vnitřní kotník, trhá se i membrána mezi oběma kostmi

Mechanismus vzniku zlomeniny kotníku

Ke zlomenině kotníku dochází nejčastěji při jeho vyvrtnutí. Dochází k inverzi. Noha se vyvrátí směrem ven. To také bývá spojené s natažením, natržením, či dokonce přetržením vazů „držících“ kotník.

Zlomeninu provází bolest, otok, popř. hematom a také se může objevit nestabilita v kotníku. Na nohu není možné došlápnout.

Léčba

Léčba zlomenin lýtkové kosti je dána dle místa zlomeniny, zda došlo k posunu kostních úlomků, nestabilitě atd. Léčba má vést k obnovení osy kosti a také znovuobnovení funkce, pohyblivosti a stability kotníku.

Je možné postupovat konzervativně, nejprve kotník zadlahovat a po opadnutí otoku naložit sádrový obvaz.

Pokud dochází k poškození vazů, jsou přítomny úlomky, nestabilita je na místě chirurgické řešení, tj. vnitřní fixace. Kosti mohou být spojeny pomocí šroubů, dlah, využívá se též tahové cerkláže. Důležité je také rekonstruovat poškozené vazy, tj. sešít je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here