Domů Nemoci Ortopedie Zlomenina vřetenní kosti, fraktura radia

Zlomenina vřetenní kosti, fraktura radia

Kost vřetenní (radius) patří mezi kosti předloktí. Tato je umístěna na palcové straně. Jedná se o kost dlouhou, která se na obou stranách rozšiřuje. Má konec proximální, v oblasti lokte ‒ spoluvytváří loketní kloub, a distální v oblasti zápěstí. V předloktí je kost vřetenní společně s kostí loketní (ulna).

Zlomeniny kosti vřetenní:

Ke zlomení kosti může dojít v jakékoli její části. Dle místa vzniku jsou nejčastěji léčeny zlomeniny dolního konce a horního konce.

Distální zlomeniny kosti vřetenní:

Ke zlomeninám dolního konce kosti vřetenní, které spoluvytváří skloubení se zánártními kostmi, dochází při pádech na zápěstí. Pacient, nejčastěji starší, padá a snaží se zbrzdit pád rukou. Tento typ zlomeniny je také u sportovců, např. u „kolečkových“ bruslařů. Nejznámějším typem zlomeniny je Collesova.

Vzhledem k tomu, že při nárazu dochází k tlaku na kost, je přítomný i posun úlomků a poškození vazů.

Příznaky:

  • Bolest, v klidu i při pohybu
  • Otok
  • Krevní výron
  • Snížení hybnost zápěstí
  • Změna postavení zápěstí
  • Někdy i omezený pohyb prstů

Diagnostika a léčba:

Při určení diagnózy se využívá RTG. Dle něj se lékař rozhodne pro další postup. Pokud je zlomenina tříštivá, došlo k posunům fragmentů odlomené kosti je na místě operační řešení, při němž se využívá dlah, šroubů atd. V případě jednoduché zlomeniny stačí ruku zafixovat na cca 4‒6 týdnů.

Zlomeniny těla, diafýzy, kosti vřetenní:

Nejsou příliš časté. Vznikají při přímém i nepřímém násilí, bývají spojené také se zlomením druhé kosti v předloktí. Pokud se jedná o zlomeninu jednoduchou, ruka se pouze zafixuje. U zlomenin tříštivých, velkými posunu úlomků je řešení operační.

Zlomeniny proximální části kosti vřetenní:

Zlomeniny horní části kosti vřetenní, tj. hlavičky radia, jsou nejčastěji způsobeny pádem, přímým nárazem na loket, nebo nepřímo pádem na natažené předloktí. Hlavička kosti vřetenní narazí na kost pažní a zlomí se. Láme se také oblast pod hlavičku, tj. krček.

Příznaky:

Zlomeninu provází:

  • Bolest
  • Otok
  • Omezení hybnosti a rotace předloktí
  • Výron do loketního kloubu s nutností provést punkci tekutiny

Diagnostika a léčba:

Diagnóza se získá pomocí RTG snímkování. Léčba se odvíjí od typu zlomeniny. Pokud se jedná o zlomeninu jednoduchou bez posunu kostních úlomků, ruka se fixuje na cca 2‒3 týdny do sádry a pak se zahajuje pomalá rehabilitace, aby se obnovila funkce kloubu.

Pokud došlo ke vzniku zlomeniny komplikované, tj. tříštivé, s posuny úlomků, volí se operační postup. Je nutné fragmenty vrátit na původní místo a zafixovat. Při tříštivých zlomeninách hlavičky a krčku již není možné kost plně rekonstruovat a výsledkem je zhoršená pohyblivost v loketním kloubu.

Při léčbě těchto zlomenin se klade důraz na obnovení hybnosti v loketním kloubu.

Doléčení:

Všechny typy zmíněných zlomenin se doplňují rehabilitační léčbou, tj. cvičení + fyzikální terapie (voda, elektrika, ultrazvuk).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here