Domů Nemoci Ortopedie Zlomeniny žeber

Zlomeniny žeber

Žebra jsou úzké zaoblené kosti, které společně s hrudní kostí vytvářejí hrudní koš, který slouží jako kryt pro životně důležité orgány, tj. srdce a plíce. Běžně máme 12 párů žeber, kdy 10 párů je přímo či nepřímo „připevněno“ k hrudní kosti, zbylé 2 páry tvoří „volná“ žebra.

Zlomeniny žeber častěji vznikají u pacientů starších, s osteoporózou, kdy jsou kosti křehčí a stačí menší síla k tomu, aby došlo ke zlomení.

Vznik zlomeniny žeber

Zlomeniny žeber nejčastěji vznikají, pokud na hrudní koš působí nepřímé násilí, tj. v případě autonehody, resuscitace. Zde působí tlak, síla na celý hrudník, který je sice „pružný“ a stlačitelný, ale ne natolik, aby vydržel jakýkoli tlak. Pokud je dostatečně vysoký, dojde ke zlomení mimo místo přímého působení plošného tlaku. Zlomeniny mohou také vzniknout přímo v místě tlaku, resp. úderu, úrazu.

Druhy zlomenin žeber:

Zlomeniny žeber můžeme dělit dle toho, kolik žeber postihují a jakého jsou charakteru.

  • Zlomeniny izolované, jedná se o zlomení jednoho žebra, je to zlomenina jednoduchá.
  • Segmentové zlomeniny ‒ dochází k více zlomeninám na jednom žebru
  • Sériové zlomeniny ‒ při tomto typu zlomeniny dochází ke zlomení několika žeber nad sebou
  • Blokové zlomeniny ‒ jedná se o nejzávažnější typ, také označovaný jako dvířková zlomenina, kdy dojde k vylomení části hrudního koše. Zlomená jsou žebra v několika etážích nad sebou + jsou přítomné segmentové zlomeniny. Při tomto typu dochází k výrazné nestabilitě hrudního koše.
  • Kostochondrální poranění ‒ poranění skloubení mezi žebry a hrudní kostí
  • Přidružené zlomeniny ‒ se zlomeninami žeber se často pojí také zlomeniny dalších částí hrudníku, např. hrudní kosti, lopatky, páteře.

Přidružená poranění:

Společně se zlomeninami hrudníku může dojít také k poranění orgánů, které hrudní koš chrání. Lékaři se setkávají s kontuzemi plic a srdce, popř. jejich přímým poraněním zlomeným žebrem. Může dojít také k poškození bránice, sleziny, aorty a poranění nervových pletení.

Příznaky zlomenin žeber:

Příznaky se odvíjí od druhu zlomeniny, jejího rozsahu a také poranění vnitřních orgánů.

  • Nejčastěji se jedná o bolesti na hrudníku
  • Narušené dýchání, které může být povrchové, neboť hluboké dýchání způsobuje pohyb žeber, hrudního koše, a tedy i bolest.
  • Může se objevit kašel a promodrání

Pokud je přítomné poranění orgánů je stav pacienta vážný a je nutný okamžitý zásah lékaře.

Vyšetření zlomenin žeber:

Základem je zobrazení kostí, tj. rentgenové vyšetření. Mnohdy se doplňuje CT. V případě podezření na vnitřní poranění přichází na řadu také magnetická rezonance.

Léčba zlomenin žeber:

Opět se odvíjí od typu poranění. U jednoduchých nekomplikovaných stabilních zlomenin se volí konzervativní přístup. Na hrudník se naloží bandáž, která jej zafixuje. Pacientovi se doporučí poloha v polosedě, tj. poloha, při které se mu bude nejlépe dýchat. Jelikož zlomeniny žeber provází výrazná bolest, neobejde se léčbě bez analgetik, popř. obstřiku.

V případě komplikovaných a nestabilních zlomenin se provádí chirurgický zákrok, kterým se má dosáhnout stabilizace hrudníku.

Hojení zlomeniny trvá 3‒6 týdnů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here