Domů Nemoci Ortopedie Zlomený krční obratel, fraktura cervikální obratle

Zlomený krční obratel, fraktura cervikální obratle

Krční páteř je složená ze 7 obratlů. Je nejpohyblivější částí páteře a také nejsnáze zranitelná. Je tedy vysoké riziko, že dojde k poranění nejen páteře, ale také míchy. To v oblasti krční páteře může vést k celkovému ochrnutí pacienta.

Zlomení krčního obratle, poranění krční páteře:

Nejčastěji jsou následkem jiného zranění, např. bodného, střelného, nárazem těžkého předmětu. Může také dojít k nefyziologickému pohybu, nepřiměřené rotaci, záklonu, stlačení, předklonu), s tím se setkáváme např. u lidí, kteří skáčou naslepo do vody, při dopravních úrazech, kdy jde hlava dopředu a pak dozadu atd.

Při poranění hlavy je také nutné myslet na přidružené poranění krční páteře.

Důsledky zlomeniny krčního obratle:

Primárně je zlomenina krčního obratle spojená s nestabilitou krční páteře, čímž je ohrožená také mícha, míšní kořeny a nervy, které krční páteří procházejí. Její poškození může vést k ochrnutí, např.

  • při poranění ve výšce pátého krčního obratle dochází ke ztrátě schopnosti pohybu od ramen dolů, pacient nezvedne ani ramena.
  • pokud je poranění u šestého obratle, pacient hýbe rameny, ale zbytek těla zůstává nehybný.
  • při zranění sedmého obratle je pacient schopen hýbat horními končetinami a ohnout je v lokti.
  • poranění vyšších obratlů a míchy může vést k celkovému ochrnutí, a to i včetně poškození dýchaní, polykání, i smrti pacienta.

Diagnostika zlomenin obratlů krční páteře:

Hlavní roli hraje RTG, neboť je nejdostupnější. Nepostradatelné je pak CT a magnetická rezonance, neboť poranění páteře je často také spojené s poraněním okolních struktur, tj. i míchy.

Léčba:

Léčba se liší u nekomplikovaných a komplikovaných zlomenin, kde je přítomné, či hrozí poranění míchy.

Konzervativní léčba:

V případě nekomplikovaných zlomenin je možné nasadit pevnou krční ortézu, která zajistí fixaci a stabilitu krční páteře. Je možné nasadit Halo-vestu, která zajišťuje imobilizaci krční páteře společně s hrudní páteří. Jedná se o sadu kovových kruhů a hrotů, jimiž se kruhy fixují k lebce + dvoudílná hrudní část, která se skládá z vesty a spojovacích částí.

Podává se též solumedrol, což je kortikoid, který sníží riziko otoku a poškození míchy.

Chirurgická léčba:

V mnoha případech je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Ten má za úkol zabránit poranění míchy nestabilní páteří, pokud je mícha utlačována, tak ji uvolnit a zároveň stabilizovat krční páteř. Ke krční páteři je možné dostat se zadním přístupem, tj. pacient leží na břiše. V některých případech je však nutné přistupovat zepředu, tj. pacient leží při zákroku na zádech.

K fixaci páteře se používají různé typy šroubů, drátů, destiček a dlah. Někdy je nutné odstranit celý obratel, který se pak nahrazuje kostním štěpem nebo titanovou náhradou.

Další léčba pacienta po operaci:

Jelikož je poranění krční páteře často spojené s narušením míchy je pacientem umístěn na spinální jednotku, kde dochází k doléčení.

Pacienta je nutné obeznámit s jeho stavem, naučit ho nově žít. Je potřeba psychologická i rehabilitační terapie. A samozřejmě terapie řešící zdravotní problémy vyplývající z ochrnutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here