Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Žluč v žaludku

Žluč v žaludku

Žluč v žaludku je spojena s nepříjemnými pocity. Žluč totiž dráždí žaludeční výstelku, což vyvolává palčivé pocity. Pokud tento stav probíhá dlouhodobě, může způsobit i zánět žaludku, čili gastritidu, která může přejít i do chronické fáze.

Jak to funguje?

Žluč se do žaludku dostane z jater, kde je produkována, skladována je pak v žlučníku a do žaludku se dostává v rámci refluxu z dvanáctníku, kde se významně podílí na trávení. Když se dostane do žaludku dráždí jeho výstelku a může vyprovokovat i zánět.

Příčina žluče v žaludku

Žluč se do žaludku dostává z důvodu zvracení s prázdným žaludkem, žaludečního refluxu, otravě jídlem, zablokování střev, zpomalení pohyblivosti trávicího traktu anebo k tomu rovněž dochází i u pití alkoholu.

Gastritida žaludku

Zánět žaludku způsobený žlučí je označován za gastritidu typu C. Gastritida se projevuje tupou bolestí v oblasti žaludku, pálením, pocitem plnosti a nechutenstvím. Chronická gastritida může vést ke vzniku vředů.

Blokáda střev

K blokádě střev dochází obvykle v případě Crohnovi nemoci nebo ulcerózní kolitidy, kýly, diverkulitidy, srůstů i nádorovém onemocnění.

Reflux žaludku

Při špatné pohyblivosti trávicího traktu vzniká reflux žaludku. U něj se pak vrací do žaludku to, co již bylo natráveno v duodenu. Žluč se tímto způsobem dostává do žaludku. Nemocní si u něj stěžují na bolesti břicha v oblasti nadbřišku, pocitu špatného trávení a nechutenství. Objevit se může i nevolnost a zvracení, které může vyvolat také chrapot a kašel.

Léčba

Léčba se rozvíjí podle toho, co žluč v žaludku zapříčiňuje. Pokud je žluč v žaludku příznakem gastroduodenálního refluxu, potřebujete léky ze skupiny s prokinetik. Tyto léky zrychlují hybnost a vyprazdňování žaludku, čímž významně snižují riziko zpětného průniku tráveniny. Velmi pomocný je u zánětu i preparát, který obsahuje kyselinu ursodeoxychlovou, která mění složení žluči a snižuje její agresivitu vůči žaludeční sliznici.

Co jíst při žluči v žaludku

Aby vaše trávení lépe fungovalo, je zapotřebí dost významně snížit příjem tuku. Dále je také nutné, abyste zvýšili příjem vlákniny. Jejich bohatým zdrojem jsou luštěniny, ovesné vločky, ječmen, žito, růžičková kapusta, lilek, citrusy, jablka, hroznové víno, banány a kupříkladu také jahody.

Kdy okamžitě navštívit lékaře

Okamžitě kontaktujte lékaře když začnete bezdůvodně hubnout, začnete mít problémy s dýcháním, trápí vás bolest na hrudi, velká bolest v břiše, zvracíte krev anebo kávovou sedlinu. Na lékaře se obraťte rozhodně i tehdy, pokud je vaše zvracení tak urputné, že jej nejste schopni zastavit.

V rámci kontroly stavu, je důležité, aby nemocný absolvoval pravidelné kontroly u lékaře a nechal se alespoň jednou ročně vyšetřit prostřednictvím gastroskopického vyšetření.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here