Zmenšení žaludku náleží do tzv. bariatrických operací. Tyto zákroky je možné obecně rozdělit na restrikční a malabsorpční. Ty restrikční jsou spojeny se zmenšováním velikosti žaludku, zatímco malabsorpční jsou spojeny se zmenšováním prostoru pro vstřebávání potravy v trávicím ústrojí. Někdy se kombinují oba způsoby.
Volba způsobu zmenšení žaludku se odvíjí od konkrétních problémů a aktuálního stavu pacienta. Do skupiny bariatrických zákroků, tedy zákroků zmenšující žaludek, patří rukávovitá resekce žaludku, žaludeční bypass, plikace žaludku a žaludeční bandáž.
Obsah článku
Co je rukávovitá resekce žaludku?
Zákrok je znám i jako tubulizace žaludku. Žaludek se v tomto případě zmenší o 70 až o 85%. Provádí se laparoskopicky. Operace trvá asi 60 minut. Při operaci se žaludek podélně přeřízne a sešije se tak, že vznikne trubice (rukáv). Pacienti jsou po operaci pečlivě sledováni. V nemocnici zůstávají zhruba 3 dny. Při operaci je odstraněna ta část žaludku, která se roztahuje a kde jsou umístěné buňky, které tvoří hormon hladu. Po operaci se tak díky tomu eliminuje pocit hladu nalačno. Po operaci lidé rychle hubnou. Pozor, tahle operace je nevratná! K nejčastějším rizikům této operace patří netěsnost v místě sešití stěny žaludku, což pak způsobuje zánět pobřišnice. Hrozí rovněž i vznik abscesu. Riziko hrozí asi u 1 až 5%. Kvalita života se po tubulizaci žaludku výrazně zlepšuje. U části operovaných může ale po několika letech dojít opět k nárůstu hmotnosti a rozvoji obezity. Pokud se po operaci objeví reflux jícnu, problém dobře reaguje na léčbu blokátory protonové pumpy.
Gastrický bypass
Žaludeční bypass představuje jednu z nejúčinnějších metod chirurgické léčby obezity a poruch metabolismu. Operace rozdělí žaludek na menší horní část a na větší dolní část, která se ale vyřazuje z provozu stejně jako část tenkého střeva. I tato operace se provádí laparoskopicky. Operace má i důležitou antidiabetickou funkci. Existuje několik druhů žaludečních bypassů, podle toho, jak je chirurg napojí na střevo. Gastrický bypass je vůbec celosvětově nejrozšířenějším způsobem zmenšení žaludku. Střevo pak připomíná tvar ypsilon. Hubnutí je pak výrazné a stabilní. Výsledek je dlouhodobý a výrazné je i zlepšení cukrovky. Stav se zlepšuje již několik dní po operaci. Dva roky po operaci se 90% pacientů obejde bez léčby cukrovky. Po operaci se rovněž upravuje i krevní tlak, snižuje se hladina tuků v krvi a zlepšuje se spánková apnoe. Pozor, pokud se nemocný začne zase přejídat, vede to k opakovanému nárazu hmotnosti. Po operaci jsou nutné pravidelné kontroly. Pacienti musí užívat speciální multivitamínové potravinové doplňky a minerály. K rizikům této operace pak patří krvácení a poškození orgánů v břiše.
Plikace žaludku
Plikace zmenšuje objem žaludku. Jde o experimentální metodu, která se u nás hodně používá. V zahraničí však de facto vůbec. Při operaci se žádná část neodstraňuje, ale zanoří se dovnitř a podélně se zašije. Tím se zmenší prostor uvnitř žaludku. Operace se provádí laparoskopicky. Zákrok trvá zhruba dvě hodiny. Pacienti v nemocnici zůstávají asi 5 dnů. Nevolnost po operaci v nemocnici tlumí léky. Plikace také omezuje činnost buněk produkující hormon hladu, čímž se snižuje u nemocných potřeba jíst. Nemocní méně jí a rychleji hubnou. I zde ale hrozí, že se nemocní časem rozjí a přiberou.
Bandáž žaludku
Bandáž žaludku spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku. Kroužek je možné nastavovat a tak určovat míru přiškrcení. I při pojídání malých porcí, budou mít pacienti pocit, že jsou nasyceni a nemají tendenci konzumovat nadměrné množství stravy. Upravuje se tím i hladina krevního cukru. Lidé s bandáží průměrně zhubnou více než 35 kilogramů. S délkou sledování ale stoupá i výskyt komplikací a selhání bandáže, a proto celosvětově počet těchto operací ubývá.