Domů Nemoci Kosti a svaly Ztuhlý trapézový sval

Ztuhlý trapézový sval

Trapézový sval, nebo také kápový sval, najdete v horní oblasti zad. Spojuje hlavu s krční páteří, lopatkou a hrudní páteří. Na rameni se pak upíná na acromion. Leží na zádech ze všech svalů nejpovrchněji. Má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Jeho jednotlivé části mají pro změnu tvar trojúhelníku. Sval se tak dělí na sestupný, prostřední a vzestupný. Všechny části jsou do jisté míry samostatné. Horní trapéz se aktivuje při nošení nějakého předmětu v ruce, spodní trapéz je přitom neaktivován. Trapézový sval patří k těm nejvíce zatěžovaným. 

V důsledku toho je také velmi bolestivý a vyznačuje se i typickými trigger pointy. Používáte ho ke stažení ramen dozadu, ke zvedání ramen. Jeho horizontální snopce přitahují lopatku ke střední čáře. Sestupné a vzestupné snopce umožňují zase vzpažení. zvedají trup spolu s velkým svalem prsním a širokým svalem zádovým. Mimo to také hlavu zaklání i uklání. 

Lidé si v jeho spojitosti stěžují na jeho stažení, zkrácení, ztuhnutí a přetížení. Stojí za celou řadu problémů s ramenním kloubem. 

Příčiny ztuhlosti

Za ztuhlostí trapézového svalu může být hned několik faktorů. Jednou z nich je bolest, která změní činnost stabilizátorů v oblasti a pak to může být i zkrácení svalu. Další příčinou je i špatná mechanika pohybu. Vliv na situaci má i slabost svalů. Slabé svaly vedou ke zvýšenému napětí a změně mechaniky pohybu. Potom každý pohyb není pod kontrolou. Zhoršuje se hybnost. 

Důvody vzniku

  • Nejčastěji tuto ztuhlost způsobuje nesprávné držení těla při chůzi. 
  • Dlouhé setrvávání v sedící poloze.
  • Nesprávné držení těla při práci u počítače a u notebooku.
  • Neustálé sledování smartphonu.
  • Nesprávné držení těla. 
  • Špatná volba polštáře.

Jak se zbavit svalové ztuhlosti

Pomůže míčkování a rozválení se na speciálním válci se zaměřením na trigger pointy. Rozmasírování tuhých uzlíků ve svalech. Jsou bolestivé, ale dají se uvolnit. 

Se ztuhlou šíjí vám pomůže i úplná relaxace. Zklidněte se, zbavte se stresu, prodýchejte se. Dopřejte si masáž. Pomoci může i zatejpování. Tejpy se vedou po třech snopcích. (horním, středním a dolním). Velmi přínosné je i cvičení na trapézový sval. 

Cviky pro uvolnění ztuhlé šíje

  • Zvedejte ramena co nejvýše k uším a zase spouštějte. Dělejte to pomalu, nahoře napočítejte do tří a opakujte třikrát. 
  • Sedněte si rovně, dívejte se před sebe a pomalu začněte otáčet bradu k rameni. Na rameni napočítejte do deseti a zase se pomalu vraťte zpět. To samé pak udělejte na druhou stranu. 
  • Roztáhněte desetkrát lopatky – ramena dopředu.
  • Stlačte ramena dozadu. 
  • Zvedněte ruku, ohněte ji v lokti, uchopte ji druhou rukou a přitahujte ruku k hlavě. V krajním bodě vydržte 5-10 sekund. To samé pak proveďte s druhou rukou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here