Domů Nemoci Stomatologie Zub moudrosti: extrakce a komplikace

Zub moudrosti: extrakce a komplikace

Zuby moudrosti jsou osmičky, které člověku vyrostou až jako zcela poslední zuby. Období jejich prořezávání je velmi široké, pohybuje se mezi čtrnáctým a čtyřicátým rokem jedince. Častěji se však objevují mezi sedmnáctým až dvacátým pátým rokem věku. Občas se stává, že nejsou osmičky ani založeny a tím pádem vůbec nenarostou. Jejich význam u současného člověka již není takový, jako dřív. Změnila se skladba potravy, která je více měkká. Důsledkem je zkrácení čelisti a osmičky již nemají tolik místa. Proto mají problémy se prořezat a narůst správně.

Nechtěné zuby moudrosti

Velký počet pacientů zubního lékaře má osmičky problematické. Snadno podléhají kazivosti. Často frekventovaným problémem je jejich křivé umístění, které vybočuje z přirozené řady chrupu. Ať již se jedná o jejich růst směrem do tváře nebo naopak k jazyku. Z tohoto důvodu se nejen mezi veřejností traduje, že čím dříve se zub moudrosti vytrhne, tím lépe. Podobný názor zastávají i někteří zubní lékaři. Přitom pokud jsou osmičky dobře prořezané, narostlé a nekazí se, není nejmenší důvod k tomu, aby se musely vyndat. Navíc zejména v dolní čelisti můžou kvalitně plnit nejenom žvýkací funkci, ale je možné je využít i protetickým způsobem.

Extrakce zubu moudrosti

Vytržení zubu se doporučuje v případě, že jeho sklon je větší než deset stupňů. Zrovna tak je důvodem k extrakci, pokud osmička tlačí na sedmičku nebo je původcem zánětu.
Pokud existuje důvod k vytržení, pak je lepší, pokud k němu u osmiček dojde ještě v době jejich vývoje. Důvod je prostý. Kořen není ještě tak velký a celý zákrok je jednodušší jak pro stomatologa, tak pro pacienta.

Zub moudrosti

Možné komplikace po extrakci

Zatuhnutí nebo zánět čelistního svalu, kdy nejde otevřít ústa. Dále se jedná o „suché lůžko“. V tomto případě je rána bolestivá a špatně se hojí. Také se může vytvořit zánět v okolí rány nebo přímo v ráně a vytvoří se absces.

Co dělat po vytržení

  • v den vytržení zubu ránu ani ústa nevyplachovat
  • ledovat
  • vyplachovat (např. Corsodyl)
  • snažit se udržet ránu a její okolí čisté
  • cvičit otevírání čelisti, třeba i za pomoci prstů (předcházení vazivovým srůstům)
  • nechte si poradit od vašeho stomatologa hned v ordinaci po extrakci

Péče o osmičky

Není možné říct, že zuby moudrosti vyžadují speciální péči v porovnání s ostatními zuby. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že se jedná o nejhlouběji umístěné zuby. Je tedy logické, že jejich dostupnost je složitější. Proto se zvyšuje riziko jejich kazivosti. Tvorbu zubního kazu můžeme na zubech moudrosti eliminovat tím, že si při každém čištění zubů uvědomíme nutnost péče o celý chrup. Od jedniček až po osmičky. Pokud se vám péče bude dařit, tak vám zuby moudrosti můžou vydržet mnoho let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here