Domů Nemoci Dětské nemoci Zvětšená nosní mandle

Zvětšená nosní mandle

Diagnózu „zvětšená nosní mandle“ slyšelo v ordinaci ORL lékaře mnoho rodičů. S tímto problémem se nejvíce setkávají rodiče batolat a dětí předškolního věku, u dorostenců se vyskytuje minimálně.

A co vlastně nosní mandle je? Správný název je nosohltanová mandle. Není možné ji vidět pouhým okem, jsou potřeba speciální instrumenty v ordinaci ORL lékaře. Je uložena v klenbě nosohltanu, kde nasedá na strop nosohltanu a jeho zadní část. Tvořena je nahromaděním lymfoidní tkáně a největší velikosti dosahuje u dětí od 3 do 6 let, v pubertě začíná mizet a u dospělých jedinců se vyskytuje výjimečně. Její hlavní funkcí je působit jako filtr – zachycuje škodlivé viry a bakterie, které dítě vdechuje. Ale i přes tuto její obrannou funkci není považována za příliš významnou. Tělo má i jiné prostředky jak se bránit infekci a proto zůstává i po odstranění nosní mandle obranyschopnost dítěte nezměněna. Problém může ovšem nastat, pokud dojde ke zvětšení (zbytnění) nosní mandle. K tomu dochází při opakovaných infekcích, což vede k trvalému usídlení infekce v tkáních mandle a ta se tak stává ložiskem infekce. Pokud nedojde k léčbě (tedy odstranění) takovéto zbytnělé nosohltanové mandle, hrozí zhoršení sluchu, porucha dýchání a neustálé infekce, které oslabují organismus.

Problémy se zvětšením nosní mandle

Zbytnění nosní mandle se projevuje řadou příznaků. Mezi ně patří ztížené dýchání nosem, dítě dýchá ústy, noční chrápání, huhňavá řeč, časté záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, nedoslýchavost. Pokud se u dítěte často opakují infekty dýchacích cest, záněty vedlejších nosních dutin a záněty středouší a přidají se i další příznaky zvětšené nosní mandle, je dobré navšívit odborného lékaře na oddělení ORL. Ten dítě vyšetří a podle zjištěného stavu vám doporučí léčbu.

Léčba zvětšené nosní mandle

Léčba spočívá v odstranění zbytnělé nosohltanové mandle, tzv. adenotomie. Ta se většinou provádí v celkové anestezii. Po odtažení měkkého patra se pod optickou kontrolou odstraní nadbytečná tkáň. Zákrok lze provést i pomocí laseru – výhodou je, že tkáň výrazně méně krvácí. Chirurgický zákrok dítě podstoupí ráno, od půlnoci před operací nesmí jíst a pít. Dítě nejdříve dostane sirup na uklidnění a potom už většinou ani nevnímá následující injekci. Po probuzení stráví dítě zbytek dne (někde i následující noc) na oddělení ORL v nemocnici pod lékařským dohledem. Zpravidla může dvě hodiny po anestezii pít a podle pokynů lékaře pak jíst. Strava musí být bezprostředně po operaci kašovitá, vlažná a nedráždivá.

Rizika adenotomie

Nejčastější bývá riziko krvácení a to 14 dnů po operaci. Proto by se měl dodržovat pooperační režim, nekoupat se v příliš horké vodě, jíst měkkou stravu a omezit pobyt na slunci. Aby byla co možná nejvíce vyloučena následná infekce, je dobré omluvit dítě z předškolního zařízení a dopřát mu úplnou rekonvalescenci v domácím prostředí. Po operaci jsou také vhodné dechové cviky – dítě se nadechuje nosem a vydechuje ústy, bublání brčkem do vody, nafukování balónku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here