Domů Nemoci Zvětšená prostata, benigní hyperplazie prostaty

Zvětšená prostata, benigní hyperplazie prostaty

Nezhoubné zvětšení nebo také benigní hyperplazie prostaty je běžné onemocnění postihující výhradně mužskou část populace. Problémy s prostatou se vyskytují převážně u mužů nad 50 let, po 70. roce života se tato nemoc vyskytuje již u 90 % z nich. Obtíže spojené se zbytněním prostaty však může zaznamenat již čtyřicátník. Zvětšení prostaty se projevuje častým močením, nucením na močení, malým tlakem proudu moči a pocitem neúplného vyprázdnění.

Co to je prostata a proč se zvětšuje?

Prostata (předstojná žláza) je přídatnou pohlavní žlázou vyskytující se pouze u mužů. Leží těsně pod močovým měchýřem, ke kterému zespoda přiléhá. Prostatou prochází močová trubice, do které zde vyúsťují chámovody. Prostata obsahuje žlázky tvořící sekret, který se stává součástí ejakulátu, ve kterém hraje významnou roli pro svůj obsah výživných látek důležitých pro životnost a pohyblivost spermií. Prostata má tedy význam rozmnožovací. Produkce prostatického sekretu je řízena hormonálně testosteronem. Se stoupajícím věkem však hladina tohoto hormonu v krvi muže klesá a testosteron je nahrazen zvýšenou produkcí estrogenů. Citlivost prostaty na přítomnost testosteronu se proto zvyšuje, což podmiňuje zrychlení růstu a zmnožení buněk (hyperplazii) prostaty. Následkem toho vznikají v centrální části v blízkosti močové trubice typické uzle – tzv. noduly. Orgán se celkově zvětšuje a způsobuje útlak močové trubice v jejím prostatickém úseku.

Jak muž pozná, že není něco v pořádku?

Zvětšení prostaty může nabývat tří forem – mikroskopické, klinické a symptomatické, z nichž pouze jedna způsobuje charakteristické potíže, a to ta poslední. Problémy způsobené tímto typem nemoci jsou poměrně výrazné, a proto se neobejdou bez pozornosti. Přestože se nejedná o projevy nijak závažné či život ohrožující, jsou velmi nepříjemné a často i společensky znevýhodňující. Muž se stále častěji potýká s obtížemi při močení. Proud moči je při vyprazdňování zeslabený a často i přerušovaný a pacient musí při močení vyvinout více úsilí – problematické je i spouštění močení. Objevuje se častější močení přes den, ale i během noci – pacient se často budí. Dalším typickým příznakem je naléhavé nutkání na močení a urgentní potřeba se okamžitě vyprázdnit krátce po tom, co mozek zaznamená signál, že je močový měchýř naplněn. Někdy může dojít až k inkontinenci neboli úniku moči. Po močení pak namísto úlevy zůstává pocit neúplného vyprázdnění, neboť zvětšená prostata stále tlačí na močový měchýř.

Jaké mohou nastat komplikace?

Samotné výše popsané příznaky zbytnění prostaty nemusí být nijak dramatické a mnoho mužů s návštěvou urologa otálí. Je však důležité myslet na to, že i nezhoubně zvětšená prostata může vyvolat vážné komplikace. Zejména ve fázi, kdy je průchod močovodem zúžen natolik, že moč nemůže být téměř vůbec odváděna z těla ven, dochází k jejímu hromadění v močovém měchýři, následně v močovodech a konečně v ledvinách. Tento patologický stav pak vede k selhávání ledvin a jejich nevratnému poškození, pokud se komplikace nezačne urychleně řešit. Pacient je pak po zbytek života odkázán k dialýze – odstraňování metabolitů pomocí umělé ledviny. Městnání moči v močových cestách představuje také velmi kvalitní živnou půdu pro mnohé bakterie, další častou (ne tak závažnou, ale nepříjemnou) komplikací jsou proto infekce močových cest. Následkem neléčené zvětšené prostaty se mohou v močovém měchýři tvořit močové kameny způsobující bolestivost a krvácení při močení. Velmi nebezpečné také je, že projevy zbytnění prostaty se mohou do značné míry podobat příznakům rakovinného bujení. Proto by měl každý muž s postupujícím zvětšováním prostaty navštívit odborníka, aby se zahájila léčba a tím se vyloučilo riziko těchto komplikací.

Léčba

Při problémech s prostatou navštíví pacient urologa, u kterého vyplní dotazník týkající se tohoto onemocnění. Z odpovědí je pak možné určit závažnost a fázi nemoci. Léčba je dvojího typu – konzervativní za pomoci léků a operační, ke které se však přistupuje, až když není jiné řešení. Z léků se podávají tzv. alfa-blokátory, které uvolňují stah hladké svaloviny a zmenšují tak sevření močové trubice v místě zvětšené prostaty. Překážka v odtoku moči je tak částečně odstraněna a obtíže se zmírňují. Cílem operačního zákroku je odstranit nadbytečnou hmotu prostaty. O tom, jak bude zákrok proveden, rozhoduje vždy ošetřující lékař u každého pacienta individuálně. Výkon se provádí buď přes močovou trubici (tzv. transuretrální resekce prostaty) nebo klasickou operací přes stěnu břišní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here