Domů Nemoci Příznaky Zvracení krve

Zvracení krve

Zvracení krve, čili odborně řečeno hemateméze, je velmi vážným zdravotním příznakem, jenž by ml znamenat rychlé zvednutí telefonu a volání záchranky. Není zde důvod, proč dlouho otálet, může vám totiž jít o život. Zvracení krve může totiž být předzvěstí velmi rychlého vykrvácení. Důvodů, jež vedou ke zvracení krve je mnoho, všechny důvody jsou však velmi závažné.

Důvody zvracení krve

Zvracení krve může být čerstvě červené anebo může mít podobu kávové sedliny (takováto krev je již natrávená). Při zvracení krve je velmi důležité diagnostikovat příčinu krvácení. Matoucí při zvracení může být tzv. zkřížená příčina, kdy se potíže můžou jevit jako původní z trávicího traktu, ale jde přitom o spolykanou krev z dýchacích cest. Jindy se zas může stát, že krev z trávicího traktu pro změnu vdechnete, a pak se může jevit, jakoby pocházela z dýchacích cest. Ke zvracení krve dochází z důvodu různých problémů, jež pochází z trávicího traktu, nebo z dýchacích cest. Mezi nejčastější příčiny patří krvácení z důvodu onemocnění jícnu, žaludku a dvanácterníku.

zvracení krve

  • Mezi nejméně závažnou příčinu zvracení krve je krvácení z nosu anebo z dutiny ústní. Krev přitom může zatéct do žaludku, jenž může podráždit a vyvolat zvracení. Toto krvácení je sice nejméně závažné ze všech dalších možných příčin vyvolávajících zvracení do žaludku, i tak dokáže velmi značně potrápit.
  • Mezi další příčiny zvracení krve patří trhliny na jícnu, které vznikají při úporném kašli. Jde o oblast, kdy jícen přechází do žaludku a sliznice při kašli popraská a krev z trhlin pak stéká do žaludku, kde dráždí.
  • Velmi vážnou příčinou zvracení krve jsou prasklé jícnové varixy. Ty vznikají zejména u alkoholiků (ale mohou vzniknout i jindy) a doprovází cirhózu jater. Při tomto onemocnění jater krev nemá moc dobře kudy protékat, a proto si hledá jiné cestičky, jícnové varixy se pak zdají jako ideální. Jenomže nejsou. Jícnové varixy totižto jsou poměrně křehké a nejsou schopny pojmout takový nápor. Není proto divu, že pak proto praskají. Pozor, toto krvácení je velmi urputné a doprovází jej velmi intenzivní zvracení čerstvé jasně červeně zbarvené krve. Při zvracení z jícnových varixů není doopravdy čas otálet a ihned volejte záchranku, protože k vykrvácení může dojít poměrně rychle.
  • Další příčinou zvracení krve je gastritida (zánět žaludeční sliznice) anebo prasklý žaludeční vřed. Prasklý žaludeční vřed se projevuje obvykle vlekle, zvracená krev je obvykle natrávená a i když i tento stav je velmi závažným a ohrožujícím, ještě více nebezpečným je náhlá masivní ruptura vředu, jež doprovází prudká bolest v pravém nadbříšku a zvracená krev je čerstvá, nenatrávená. Ani zde není na co čekat, okamžitě zavolejte záchranku, která vás odveze do nemocnice, kde se vám pokusí zastavit krvácení. Ano, i tento stav vás při otálení a neřešení může ohrozit na životě.
  • Mezi další příčiny zvracení krve může být užívání warfarinu a aspirinu (když dojde k předávkování).
  • Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na rakovinové onemocnění, což je samo o sobě velice závažná příčina.
Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here