Domů Nemoci Dětské nemoci Zvracení u dětí

Zvracení u dětí

Musím říct, že zvracení u dětí je pro mě černou můrou. Velkou černou můrou, protože jde o poměrně častý jev, který mnohdy uvádí různá infekční onemocnění, která kolikrát ani s trávicím traktem nemají vůbec nic společného. Každý rodič si touto trnitou zahradou musí projít a také se musí naučit na ni správně reagovat. Není to mnohdy vůbec snadné, ale naštěstí obvykle se vše nakonec stabilizuje a nejde o nic vážnějšího. I když nutno říct, že zvracení u dětí rozhodně není dobré podceňovat, jelikož je to mnohdy balancování po tenkém ledě.

Zvracení u dětí

Zvracení doprovází vskutku rozsáhlou škálu chorob. Některé navíc mají ke zvracení sklon a zvrací okamžitě, kdy se o ně otře nějaká infekce anebo se jim jen zvýší teplota. Zcela běžně se zvracení objevuje nejen u střevních infekcí, ale také u angín, zánětu středního ucha, infekcí močových cest, onemocnění horních dýchacích cest, zánětu slepého střeva anebo také při zápalu mozkových blan. Kromě těchto vážných chorob však dítě může zvracet i z urputného pláče anebo prosté dietní chybě, přehřátí anebo následkem stresu či přílišné fyzické námahy. U těch nejmenších to může být i z důvodu gastroezofageálního refluxu.

Příznaky zvracení u dětí

Samo o sobě je zvracení u dětí pouhým příznakem a ne diagnózou. Faktem ale je, že každé chorobné zvracení doprovází i další příznaky jako třeba bolest hlavy, vysokou teplotu, bolest břicha, průjem nebo také kašel.

Druhy zvracení

Zvracení u dětí může mít různou podobu. Může se jednat o ublinkávání, kdy dítě trápí natahování a odcházení pouze menšího množství potravy, obvykle 30 až 60 minut i jídle. Dalším typem je pozvolné zvracení, které se obvykle objevuje u refluxu jícnu, kdy se dítěti do úst vrací částečně natrávená strava. A pak je tu ještě zvracení proudem, což je vlastně vůbec nejčastější způsob zvracení, při němž dochází k vyzvracení velkého množství obsahu žaludku pod vysokým tlakem. Posledním typem je zvracení obloukem, k němuž dochází asi 30-60 minut po jídle a obvykle se objevuje u zúžení vrátníku.

Rizika a úskalí zvracení u dětí

Opakované zvracení je náročné pro dospělého, co tak pro dítě. Dochází při něm k výrazné ztrátě vody, solí i kyselin. Dítě je velmi rychle vysílené, dehydratované a ještě je v ohrožení, že se zadusí svými vlastními zvratky. Dehydratace organismu je také velkým nebezpečím, protože jej může ohrozit na životě. Je proto důležité do dítěte nějakým způsobem tekutiny dostat, pokud je to nemožné, neváhejte zavolat rychlou pomoc anebo s ním bez váhání navštivte dětskou pohotovost, dětskou ordinaci anebo nemocnici.

Co dělat, když dítě zvrací?

V prvé řadě je důležité, abyste neztráceli hlavu. Panika ničemu nepomůže, navíc se emoce přenáší na už tak vystresované a utrápené dítě. To máte naopak co nejvíce uklidnit. Buďte mu oporou, psychickou i fyzickou. Mějte díte ve stabilizované poloze neustále pod dohledem. Vhodnou polohou je i ta vzpřímená s pokrčenými koleny, kdy břišní stěna není v takovém napětí. Po vyzvracení se snažte, aby si dítě důkladně vymylo ústa, uleví se mu a kyselina mu nepoškodí zuby. V případě potřeby dítě osušte a nechte jej odpočívat. Důležité je pokoušet se do dítěte dostat nějaké tekutiny, ale i to má svá pravidla.

Dieta a zavodňování u zvracení dítěte

První den pokud dítě zvrací je nutné po 30 minutách pauzy po zvracení po následující 3 hodiny podávat ledový černý čaj s glukózovým cukrem po lžičkách. Vždy podejte 3 lžičky, 10 minut počkejte a znova. Pokud dítě nezvrací, je možno začít pomalu upíjet. Po 3-6 hodinách bez zvracení starší děti mohou starý suchý rohlík. Do jídla dítě nenuťte. Příjem i výdej tekutin si pečlivě znamenejte. Pokud dítě nezvrací, může druhý den bramborovou kaši, suché těstoviny, suchou rýži, vařenou mrkev, banán, strouhaní jablko, piškoty, rohlík, vývar. Třetí den můžete přidat i nasekané kuřecí nebo krůtí maso.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here