Domů Nemoci Vnitřní orgány Zvýšené jaterní testy

Zvýšené jaterní testy

Zvýšené jaterní testy jsou závažným příznakem onemocnění jater. Mezi nejčastější  z nich patří nemoci infekčního původu, jako  je především mononukleóza nebo virová hepatitida, dále pak steatóza jater či nádory jater. Jak se jaterní testy provádí? A jaké jsou příznaky a léčba jednotlivých jaterních onemocnění?

Zvýšené jaterní testy
Zvýšené jaterní testy

Provádění jaterních testů

Jaterní testy jsou součástí laboratorních biochemických vyšetření krve, v rámci nichž se zjišťuje hladina bilirubinu a aktivita vybraných jaterních enzymů (ALT, AST, GMT). Zvýšená hladina těchto enzymů zakládá podezření na ohrožení zdravotního stavu pacienta. Zvýšené hodnoty jaterních testů jsou zpravidla spojovány s infekčními nemocemi, jako je infekční mononukleóza nebo některá z forem hepatitidy neboli žloutenky (hepatitida typu B nebo C), dále pak s onemocněními, jako je steatóza jater a bohužel i s nádory jater. Zvýšené jaterní testy jsou rovněž typickým nálezem u pacientů s cirhózou jater.

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je virové onemocnění způsobené virem Barr/EBV nebo CMV postihující vnitřní žlázy. Příznaky zpočátku připomínají angínu (vysoké horečky, bolest v krku, nevolnost na zvracení až zvracení), na nemoc však nezabírají antibiotické léky. Ve srovnání s angínou je léčba náročnější a nezřídka si vyžádá hospitalizaci pacienta. Až 6 měsíců po prodělání infekční mononukleózy musí pacient držet jaterní dietu, která je založena především na redukci tuků v potravě.

Hepatitida typu B

Virová hepatitida typu B známá pod lidovým označením žloutenka svým průběhem zpočátku připomíná běžnou chřipku (únava, nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota až horečka) je však doprovázena kožními vyrážkami a žloutnutím kůže a očního bělma. Léčba je vzhledem ke stavu současné medicíny spíše podpůrná – pacientům se podávají léky na snížení horečky, dále pak léky chránící jaterní buňky – hepatoprotektika, léky na podporu imunity a antivirotika.

Steatóza jater

Další z nemocí, kterou mohou prozradit zvýšené jaterní testy, je steatóza jater (ztučnění jater), metabolické onemocnění jaterní tkáně projevující se hromaděním tukových částic v játrech, což je spojeno s rizikem, že dojde k závažnému poškození jater. Nemoc postihuje především alkoholiky (alkoholická steatóza) a pacienty trpící obezitou. Může se vyskytnout i v těhotenství. Steatóza jater se projevuje zažívacími obtížemi, léčba závisí na konkrétní příčině – obecně je jejím hlavním pilířem dieta – redukce tuků v potravě a podávání hepatoprotektik.

Nádory jater

Nádory jater patří mezi nejzávažnější onemocnění jater, nejčastějším typem nádoru je přitom hepatocelulární karcinom (HCC). Mezi typické příznaky rakoviny jater patří bolesti břicha (způsobené tím, že rostoucí nádor utlačuje ostatní orgány), nevolnost, nechutenství, úbytek na váze, může být přítomna horečka, dalším možným nálezem je žloutenka či zvětšená slezina. Léčba je individuální, mezi používané metody patří chirurgické odstranění nádoru, transplantace jaterchemoterapie a radioterapie.

Prevence

Obecnou prevencí jaterních onemocnění je dodržování zdravého životního stylu, což v praxi znamená vyvarovat se nadměrné konzumace alkoholických nápojů, zejména pití tvrdého alkoholu, ale také kouření, stejně jako pobytu v zakouřených prostorách a samozřejmě i nadměrného působení stresu. V případě příznaků onemocnění jater, jako je bolest v podžebří, žloutnutí bělma, úbytek na váze, nechutenství a další, by měl pacient co nejdříve vyhledat lékaře a podstoupit doporučená vyšetření. Játra jsou důležitým tělním orgánem, jehož dysfunkce může člověka vážně ohrozit na životě. V případě nádorů jater pak stejně jako v případě všech onkologických onemocnění platí, že čím dříve je zahájena léčba, tím lepší je prognóza na vyléčení pacienta.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here