Domů Nemoci Kosti a svaly Zvyšuje Fosamax riziko zlomenin?

Zvyšuje Fosamax riziko zlomenin?

Fosamax - lék na zvýšení objemu kostní hmotyFosamax je lék užívaný zejména na léčbu osteoporózy a dalších kostních onemocnění. Přestože pomáhá tisícům pacientů na celém světě v boji s osteoporózou, nedávné případy z USA ukazují, že stejně jako při užívání jakýchkoli jiných léčiv, je potřeba jeho dlouhodobé užívání dobře zvážit a poradit se s vaším lékařem.

Fosamax patří mezi bisfosfonáty, což jsou léčiva užívaná například při léčbě osteoporózy a dalších kostních onemocnění a také na léčbu poruch metabolismu vápníku. Jedná se o deriváty kyseliny difosforečné, které v kostní tkáni potlačují osteoklasty a omezují uvolňování kostních minerálů, čímž přispívají ke zvýšení hustoty kostí.

Užívání bisfosfonátů při osteoporóze je běžným a rozšířeným způsobem léčby a prevence, nicméně v USA byly nyní zjištěny případy spontánního zlomení stehenní kosti (femuru) u pacientek, které preparát Fosamax užívaly dlouhodobě (několik let). Informovala o tom televize ABCnews.

Výrobce preparátu Fosamax o tomto možném vedlejším účinku informuje v příbalovém letáku a úzce spolupracuje s americkými úřady pro schvalování léčiv a potravin (FDA) na zjištění dalších skutečností.

Američtí lékaři proto pacientům, kteří užívají bisfosfonáty dlouhodobě (několik let), doporučují chodit na pravidelné prohlídky do osteocenter a poradit se o nutnosti další léčby s lékařem.

I v léčbě osteoporózy platí, že namísto zázračné pilulky je lepší včasná prevence. Proto by ženy po čtyřicítce měly užívat více vápníku v přírodní podobě (1000 mg na den) a ženy v menopauze až 1500 mg na den. Přírodním zdrojem vápníku jsou například jogurty, sýry nebo mléko.

Další zdroje informací (v angličtině):
http://abcnews.go.com/GMA/OnCall/fosamax-long-term-bone-strengthening-drug-linked-fractures/story?id=10045179

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here